Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wyposażenie

Dobrze jest zaopatrzyć się w sprzęt optyczny, który ułatwi podpatrywanie ptaków. Lornetka, o odpowiednim powiększeniu. Gdy planujemy obserwować ptaki w lesie wskazany jest model o powiększeniu mniejszym np. 7 krotnym, na otwartej przestrzeni np. stawy, łąki – o 10 krotnym. Wspaniałym udogodnieniem będzie zakup lunety. Warto pamiętać, by notować swoje obserwacje z zapisaniem daty, lokalizacją. Mogą być to listy gatunkowe z każdego dnia i miejsca, dzięki czemu np. na przestrzeni wielu lat będzie można określać, czy zaistniały zmiany w awifaunie, czy też liczebności ptaków są na stałym poziomie. Istnieje wiele monitoringów krajowych, które poprzez regularnie, corocznie odbywane kontrole pozwalają prześledzić trendy poszczególnych gatunków np. Monitoring Pospolitych Ptaków Lęgowych. W MPPL-u uczestniczą zaawansowani obserwatorzy, którzy mogą wykazać się przede wszystkim znajomością ptasich głosów.

Najlepiej obserwować ptaki z daleka, przy pomocy lornetek i lunety, tak by nie dochodziło do ich płoszenia. Fot. Dawid Kilon