source link Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej click funkcjonalności strony!

Wycieczka do leśnictwa Przyborowo

get link Wycieczkę do leśnictwa Przyborowo, na którą zaprosiłam dzieci z klasy II b Szkoły Podstawowej nr 19 we Włocławku rozpoczęliśmy od wizyty w szkółce leśnej Przyborowo. Na przestronnym parkingu w pobliżu szkółki czekała na nas pani Katarzyna Woźniak, podleśniczy w Leśnictwie Przyborowo. Najpierw pani podleśniczy przypmniała nam zasady zachowania w lesie. Zapominalskim pomogła tablica edukacyjna, na której zilustrowano leśny savoir vivre. Zatem czego nie wolno robić w lesie? Przypominam razem z dziećmi:

enter site - wjeżdżać samochodami (poza drogami publicznymi),

http://foodintravel.it/zenzero-dieci-benefici/?mashsb-refresh%2520and%25201%253E1 - parkować i biwakować poza miejscami wyznaczonymi,

binäre optionen - meine geschichte forum - zakłócać ciszę,

iqopzion demo per quanto tempo si puo usare - roznieca

http://hardware2u.com.au/?kasas=dating-economy&c7f=fa ogień,

verità sulle opzioni binarie - puszczać psy luzem,

here - płoszyć, ścigać, chwytać i zabijać zwierzęta,

http://www.jsaspecialists.com/?niomas=Scottrade-options-form-requirements&808=8b - śmiecić,

http://chslapuma.com/?jiosker=le-opziono-binarie-qualcuno-guadagna-yahoo&31a=39 - rozkopywać ziemię i rozgarniać ściółkę,

- niszczyć drzewa, krzewy i inne rośliny,

- niszczyć urządzenia i obiekty turystyczne oraz tablice i znaki informacyjne.

W lesie to my jesteśmy gośćmi i powinniśmy szanować zwyczaje gospodarzy.

Pani Katarzyna Woźniak pokazała nam, jak wygląda szkółka leśna i opowiedziała, w jaki sposób leśnicy hodują drzewa. Wiecie, że pracownicy szkółki dbają o sadzonki podobnie, jak nasze mamy o kwiaty w ogródku? Podlewają je, nawożą, chronią przed chorobami i szkodnikami, pielą. W szkółce było bardzo dużo sadzonek w różnym wieku. Poznaliśmy takie drzewa, jak dąb, brzoza, olcha. Pani podleśniczy specjalnie dla nas zebrała nasiona dębu – żołędzie i nasiona brzozy. Mogliśmy porównać ich wielkość i ciężar. Żołędzie są duże, a nasionka brzozy lekkie i maleńkie – wirowały na wietrze, jak złoty pyłek.

Później pojechaliśmy nad jezioro Dzilno, gdzie czekało na nas ognisko przygotowane przez pracownika Leśnictwa Przyborowo. Troszkę zgłodnieliśmy podczas spaceru po leśnej szkółce, więc najpierw upiekliśmy i zjedliśmy kiełbaski. Później znów podziwialiśmy i obserwowaliśmy przyrodę, tym razem ze specjalnej kładki obserwacyjnej.

Bardzo dziękujemy pani podleśniczy Katarzynie Woźniak za pokazanie nam, jak rośnie las i jak należy go szanować, pracownikom Leśnictwa Przyborowo za przygotowanie ogniska.

Specjalne podziękowania składamy panu leśniczemu Adrianowi Szerel z Nadleśnictwa Włocławek, który umożliwił nam oranizację zarówno wycieczki, o której piszę wyżej, jak również wycieczki na ścieżkę edukacyjną „Zdrojowy gaj” w leśnictwie Poraza.

 Animator przyrodniczy Laura Maciejewska