click Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej binary option platform provider funkcjonalności strony!

Zdrojowy gaj

http://www.ivst-vz.de/?debin=anyoption-strategie W pierwszy dzień października razem z dziećmi z Przedszkola Państwowego nr 30 we Włocławku pojechałam na wycieczkę do leśnictwa Poraza. Trochę obawialiśmy się chmur, które od rana zasnuły niebo nad okolicą, ale szybko przepędził je pan kierowca, Sławomir Ptak. Kiedy tylko dzieci zajęły miejsca w autobusie włączył płytę z piosenkami, które przedszkolaki doskonale znały, więc z chęcią włączyły się do śpiewu. Rozśpiewani i pełni radości wysiedliśmy w Wieńcu Zdroju, gdzie czekał na nas pan Błażej Chabasiński z Nadleśnictwa Włocławek. Z łatwością opanował naszą rozentuzjazmowaną grupę. Niezwykle ciekawie opowiadał o lesie i jego mieszkańcach. Dzieci (opiekunki również) chłonęły każde słowo, a że nasz Przewodnik poparł słowa przykładami, a wokół pięknie szumiał las czuliśmy się, jak w baśni. Zobaczyliśmy jak wygląda mrowisko i dowiedzieliśmy się, dlaczego mrówki są pożyteczne.

here

http://gatehousegallery.co.uk/?myka=online-devisenhandel&ae1=ec Na przykładzie grzybów rosnących przy ścieżce (leśna ścieżka przyrodnicza Zdrojowy gaj, którą podążaliśmy jest oznaczona zielonym podgrzybkiem) uczyliśmy się, jak odróżniać grzyby trujące od jadalnych. Słuchaliśmy śpiewu ptaków, a na tablicy edukacyjnej rozpoznawaliśmy gatunki mieszkające w Zdrojowym gaju. Były to między innymi dzięcioły, dudki, kowaliki, sikorki, sójki, drozdy, szpaki, sroki, rudziki, pliszki, wrony, zięby. Rozpoznawaliśmy gatunki drzew (sosny, brzozy, dęby, buki), krzewów (jałowce, czeremchy) i krzewinek (jagody, borówki, wrzosy). Poznaliśmy też inne rośliny, takie jak poziomki, babka zwyczajna, mniszek pospolity, paprocie. Pan Błażej Chabasiński pokazał nam sztuczkę z mchem i teraz wiemy, że mech potrafi gromadzić wodę – chłonie ją, jak gąbka. Wiemy, że las spełnia wiele ważynch funkcji, że trzeba o niego dbać i szanować wszystkie rośliny i zwierzęta w nim mieszkające. Dziękujemy Nadleśnictwu Włocławek za pomoc w realizacji wycieczki, a panu Błażejowi Chabasińskiemu za oprowadzenie nas po lesie, wspaniałe opowieści i ogromną cierpliwość w udzielaniu odpowiedzi na nasze liczne pytania.

click here  

go site Animator przyrodniczy Laura Maciejewska

source site  

opcje binarne ing  

go site

http://drybonesinthevalley.com/?tyiuds=rhb-forex-rate Panel logowania dla animatora.