follow site Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej order propecia funkcjonalności strony!

Ciekawoski z życia zwierząt

watch Wspólnie z dziećmi ze świetlicy MOPR „Zorza” we Włocławku, podsumowaliśmy wiedzę zdobytą podczas wcześniej przeprowadzonych animacji. Szukaliśmy na planszy zwierząt zamieszkujących ekosystem pola, lasu, łąki, wody. Pomagały nam zarysy sylwetek tych zwierząt umieszczone wokół planszy. W ten sposób przypomnieliśmy sobie, jakie środowiska zamieszkują ptaki, ssaki, płazy, owady, gdzie możemy je spotkać. Opowiedziałam dzieciom wiele ciekawostek z życia tych zwierząt, dzięki którym lepiej zapamiętają poznane gatunki. Czy wiecie, że sójka to „strażnik lasu”? W sytuacjach zagrożenia (choć nie tylko) alarmuje okolicę wrzaskliwych głosem. Potrafi też naśladować głos innych ptaków.

source Z jaką prędkością może biec lis goniąc zdobycz? Nawet 50 km/h, czyli z prędkością dozwoloną dla pojazdów w terenie zabudowanym. Jednym z symboli nadchodzącej wiosny, są czajki, bo przylatują do nas jako jeden z pierwszych gatunków ptaków, ale również jako pierwsze zaczynają odlatywać - już w czerwcu. Jak bronią się przed intruzem młode dudki, kiedy zostają same w gnieździe? Wystrzykują w kierunku intruza cuchnącą ciecz, dlatego gniazda dudka czasem nieprzyjemnie pachną. Kiedy żaba moczarowa przybiera intensywnie niebieski kolor? W okresie godowym, który przypada na marzec-kwiecień. Jaką znacie najsłynniejszą wydrę?

guida autopzioni binarie To ta, którą posiadał Jan Chryzostom Pasek, miała na imię Robak i była bardzo sprytna. Ile zielonej karmy zjada dziennie sarna w okresie letnim? Około 3 kg, a pragnienie zaspokaja wykorzystując wilgoć zawartą w roślinach i krople rosy. Prawie wszyscy lubią motyle, piękne kolorowe, jak paź królowej, czy rusałka pokrzywnik.

go Nie wszyscy jednak wiedzą, że motyle mogą unieść 50 krotność masy swojego ciała, to tak jakby człowiek mógł podnieść dwa duże samochody osobowe wypełnione ludźmi. Dlaczego bóbr nurkując nie zachłystuje się wodą? Bo jego nos i uszy zaopatrzone są w zastawki, które podczas nurkowania zamykają się. Tych ciekawostek było znacznie więcej, bo przyroda jest niezwykła.

http://lnx.autoinforma.it/index.php?option=com_jcomments Animator przyrodniczy

http://myprologs.com/sar-landing-page/testreg/ Laura Maciejewska

source url  

watch

mettere a disposizione sistema trading  

Szanuj przyrodę

ندوة الفوركس Od początku realizacji projektu najstarsze dzieci z Przedszkola Publicznego nr 30 we Włocławku aktywnie uczestniczyły w wielu animacjach przyrodniczych. 10 lutego 2015 roku dołączyła do tego grona grupa czterolatków i choć są jeszcze mali doskonale wiedzą, jak należy szanować przyrodę. Podczas animacji dzieci utrwaliły posiadaną na ten temat wiedzę, a wykonując zadania i ćwiczenia przekonały się, jak cierpi niszczona przyroda. Poznały też wybrane gatunki ptaków, które można spotkać w okolicy i dowiedziały się o ich zwyczajach.

Animator przyrodniczy

Laura Maciejewska

 

Niech drzewa zostaną z nami

…Kiedy się przebiega aleją,

Widać drzewa potężne i masywne,

Ale chodzić drzewa nie umieją -

Czy to nie dziwne?

 

A gdyby nawet poszły, to gdzieżby?

Gdzieżby poszły,…

 

„Drzewa” Jan Brzechwa

 

Do grona „tropicieli natury” dołączyły dzieci z Przedszkola Publicznego nr 17 we Włocławku. Na pierwszych animacjach przedszkolaki dowiedziały się, jak szanować otaczającą przyrodę. Na kolejnych zaprzyjaźniły z drzewami, dowiedziały się o ich ważnej roli nie tylko w przyrodzie, ale także w życiu człowieka. Dzieci wiedzą, że każde drzewo jest „domem” dla ptaków, owadów i innych zwierząt. Drzewa dostarczają owoców, które są pożywieniem dla ludzi i zwierząt oraz wielu innych cennych surowców. Sadzone przy drogach chronią przed kurzem i hałasem, upiększają okolicę. Drzewa wpływają na klimat: oczyszczają powietrze, zatrzymują wodę. A za co dzieci najbardziej lubią drzewa? Za cień w czasie lata, szum liści, gniazda ptaków, pyszne owoce, nasiona, z których można robić ludziki. I jeszcze za to, że można się na nie wspinać. Dzieci złożyły obietnicę, że będą szanować drzewa i zostaną ich przyjaciółmi.

Animator przyrodniczy Laura Maciejewska

 

 

Dzieci "zamieniły" się w pszczoły!

Dzieci z Przedszkole Publicznego nr 17 we Włocławku już po raz trzeci aktywnie uczestniczyły w animacjach przyrodniczych. Tym razem „zamieniły” się w pszczoły, pracowite i pożyteczne. Podobnie jak pszczoły porozumiewały się używając czułków oraz naśladując taniec pszczół. Dowiedziały się, jak pszczoły produkują miód, w czym przynoszą pyłek i nektar do ula, jaki jest podział obowiązków wśród mieszkanek ula oraz wielu innych interesujących ciekawostek z życia pszczół.

Animator przyrodniczy

Laura Maciejewska

Pracowite pszczoły

Nie mów że pszczoła umiera

powiedz: dokonuje dzieła

na śmierć nie ma już czasu

tak się pracować zawzięła

 

Zasypia a nie umiera

tak się dla innych trudzi

maleńka nieśmiertelna

wśród nas śmiertelnych ludzi

Ks. Jan Twardowski

 

Z czym, mili internauci, kojarzą Wam się pszczoły? Uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 18 we Włocławku jako jedni z nielicznych odpowiedzieli, że z zapylaniem. Zapylanie jest o wiele ważniejsze niż produkcja miodu, propolisu, pyłku, mleczka pszczelego, czy jadu. Około 80% gatunków roślin jest zapylanych przez owady, a spośród wszystkich owadów zapylających największą rolę odgrywa pszczoła miodna. Aby zebrać 1 kg miodu pszczoły odwiedzają około 8 500 000 kwiatów akacji, 4 200 000 kwiatów esparcety albo 20 milionów kwiatów koniczyny. Krzyżowe zapylanie roślin przez pszczoły przyczynia się do zwiększenia plonów, które wykazują wyższą jakość. Szacuje się, że udział pszczół w zapylaniu rzepaku zależnie od warunków pogodowych w okresie kwitnienia, powoduje wzrost plonu od 10 do 30%.

Pszczoły to niezwykle pracowite owady i z szacunku dla ich pracy i pożytecznej roli, jaką odgrywają w przyrodzie pszczelarze mówią, że pszczoły umierają. Pan Adrian Stankiewicz, pszczelarz prowadzący pasiekę zarodową w Zarzeczewie niezwykle ciekawie i zajmująco opowiadał uczniom o życiu i roli pszczół, a na koniec poprosił, by zapamiętali właśnie to, że pszczoła umiera, że za to co robi należy jej się ta godność. Pamiętajcie o tym i Wy, drodzy internauci.

Animator przyrodniczy Laura Maciejewska