Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Czym są rośliny chronione

Opanowanie przez człowieka prawie całej Ziemi spowodowało, że stał się on jednym z ważniejszych czynników kształtującym warunki życia na naszej planecie. Zaczęliśmy kształtować obszary i siedliska, w których produkujemy żywność, mieszkamy i wytwarzamy dobra materialne. Przez cały okres trwania populacji ludzkiej eksploatujemy zasoby dzikiej przyrody. Już w XIX wieku, a szczególnie współcześnie zwracamy uwagę, że niektóre gatunki organizmów żywych stały się zagrożone, część bezpowrotnie wyginęła. Dzieje się to w wyniku nadmiernego wykorzystywania oraz przekształcania siedlisk poprzez osuszanie terenów wilgotnych i zabagnionych oraz skażenie fizyczne i chemiczne środowiska.

 

Podejmowane współcześnie działania mają na celu zachowania zagrożonych organizmów żywych polegają przede wszystkim utrzymanie procesów ekologicznych i stabilności ekosystemów. Chodzi tu głównie na zachowanie szlaków wędrówek zwierząt, utrzymanie fizycznej łączności między populacjami roślin, zwierząt i grzybów oraz utrzymanie miejsc ich rozrodu. Sprzyja temu ochrona torfowisk i terenów podtapianych, zwiększanie lesistości, zachowanie łąk i pastwisk.