Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

 Obserwowanie ptaków

Obserwowanie ptaków (birdwatching) staje się obecnie coraz bardziej popularnym hobby i formą spędzenia wolnego czasu. Skąd takie zainteresowanie ptakami? Kto może obserwować ptaki?      

Słowo birdwatching – oznacza po prostu obserwowanie ptaków. Jego synonimem może być np. ptasiarstwo. Osoby zajmujące się obserwacją ptaków,  nazywa się z kolei obserwatorami lub ptasiarzami. Dlaczego ptaki? Bo są niemal wszędzie i jest to wspaniała forma kontaktu z naturą, której może doświadczyć każdy bez względu na wiek. Po drugiej wojnie światowej hobby zaczęło być bardziej popularne w krajach zachodniej Europy np. w Holandii, Szwajcarii i Szwecji. Najdynamiczniej rozwija się obecnie w Stanach Zjednoczonych i zachodniej Europie. Tylko w Wielkiej Brytanii Królewskie Towarzystwo Ochrony Ptaków liczy ponad 1 milion członków, natomiast w samej Holandii birdwatcherów jest ponad 2 miliony! W Polsce takich osób jest około pięciu tysięcy.

 Przygodę z ptakami można rozpocząć w każdym wieku. Fot. Dawid Kilon 

Prowadzenie obserwacji jest odpowiedzią na bardzo popularne w XX wieku kolekcjonowanie wypchanych ptaków, czy jaj. W przeciwieństwie do nich, obserwowanie jest metodą nieinwazyjną. Pamiętajmy, należy tak obserwować ptaki by nie dochodziło do ich płoszenia. 

Wiele gatunków ptaków jest stadnych, stąd ich obserwowanie może mieć charakter widowiskowy. Grupa czajek. Fot. Dawid Kilon 

Gęsi białoczelne i zbożowe podrywające się do lotu. Fot. Dawid Kilon