Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rodzaje łąk

Pochodzenie

  • naturalne – trawiaste łąki, które rosną w dolinach rzek, bez działalności człowieka,  
  • półnaturalne – są wynikiem działalności człowieka, istnieją wyłącznie dzięki koszeniu, czy wypasie zwierząt,
  • sztuczne - zbiorowiska trawiaste, które od początku utworzone przez człowieka, poprzez zaoranie darni, nawożenie, wałowanie i podsiewanie. 

Czas użytkowania

  • trwałe - użytkowane trwale lub przez wiele lat,
  • przemienne - użytkowane krócej i włączane są w płodozmian.

Roślinność

- łąki trzęślicowe

 

Łąka trzęślicowa z widoczną trzęślicą modrą (Molina caerulea), fot. M. Korczyński

 

Są bogate florystycznie. Powstają na glebach pobagiennych. Siano z tych łąk nie ma dużej wartości odżywczej, kiedyś stanowiło ściółkę dla zwierząt. Obecnie podlegają ochronione siedliskowej na obszarach Natura 2000, ze względu na występowanie wielu gatunków rzadkich: kosaćca syberyjskiego, goryczkę wąskolistną i goździka pysznego. Dominującym gatunkiem jest trawa trzęślica modra, która tworzy zwarte kępy. Ponadto rośnie często na nich przytulia północna, czarcikęs łąkowy i sierpik barwierski.

- łąki ostrożeniowe

 

łąka ostrożeniowa, fot. M. Korczyński

 

Są najbogatsze florystycznie łąki dwukośne. Gatunkami charakterystycznymi są ostrożenie: łąkowy i warzywny. Często występują tu storczykowate: kukułka krwista, a niekiedy także pełnik europejski. Zobaczymy też kuklika zwisłego.

- łąki solniskowe                               

łąki solniskowe w okolicach Szubina, fot. E. Wachowiak.

 

Spotykane w miejscach wysięków wód zasolonych. W naszym regionie znajdują się one między Słonawami a Pińskiem, są to „Solniska Szubińskie”. Zobaczymy tam trawę mannicę odstającą i świbkę błotną.

- łąki rajgrasowe

Tworzą je miekkolistne trawy, przede wszystkim rajgras wyniosły. Odnajdziemy także dzwonka rozpierzchłego, kozibroda łąkowego i złocienia właściwego. Koszone są jedno lub dwukrotnie w ciągu roku. Podlegają ochronie siedliskowej na obszarach Natura 2000.

 

- łąki wyczyńcowe

Są to intensywnie użytkowane, zalewowe łąki w dolinach dużych rzek. Najliczniej porośnięte przez trawę – wyczyńca łąkowego. Podlegają ochronie siedliskowej na obszarach Natura 2000.

 

wyczyniec łąkowy (Alopecurus pratensis), fot. M. Korczyński

- łąki selernicowe 

Występują głównie w dolinach dużych rzek i podlegają cyklicznym wylewom. Koszone są późno, jednokrotnie. Spotykamy tu głównie gatunki rzadkie: selernicę żyłkowaną, czosnek kątowy czy tarczycę oszczepolistną. Podlegają ochronie siedliskowej na obszarach Natura 2000.